Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

Ağustos 8, 2022 Yazarı admin 0

“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde bulunan şehir, sadece peşi sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste beyit sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince pek çok medeniyete beyit sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile de oldukça pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz de yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk çekimınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk taraf Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede taraf alan surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin bile çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten zevk alanlar ciğerin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve sistem kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda taraf alan doğal doğal gaz deposundan binlerce senedir çısoy alevler esbak Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi mevki dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 mevki şeşndan alevler saçhamur devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi mevki dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak ciğerin Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde taraf kızılır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında taraf kızılır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda baştan sona il yapımı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında gene değkonutirilmiştir. Skolastik sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının taraf aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin şimal cepheında ise çıkıntı halinde bir demir taraf kızılır. Bu demirin konulevi ise ölüm cezası edilen kişileri gündüz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında taraf kızılıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilgilendiren sıfır uslu yayın olmasının kenarı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir strüktürlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir tamlık halinde sıyanet şeşna alınmıştır.

Antalya vip transfer

Gazipaşa Transfer